Țara / Jocurile Olimpice

Lista medaliilor olimpice pe țară

Clasificare Jocurile Olimpice

ȚaraVarăMedalie de aurMedalie de argintMedalie de bronzTotalIarnăMedalie de aurMedalie de argintMedalie de bronzTotalJOMedalie de aurMedalie de argintMedalie de bronzTotal
CIO : AHO AHO13010120000150101
CIO : ANZ ANZ23451200000234512
CIO : BOH BOH301340000030134
CIO : BWI BWI100220000010022
CIO : COR COR000001000010000
CIO : EUA EUA32854361183865196366041137
CIO : EUN EUN14538291121968232544437135
CIO : FRG FRG556678120461115133911678294243
CIO : GDR GDR5153129127409639363511011192165162519
CIO : IOA IOA310120000031012
CIO : IOP IOP101230000010123
CIO : KOS KOS110011000021001
CIO : MAL MAL200000000020000
CIO : NBO NBO100000000010000
CIO : OAR OAR00000126917126917
CIO : ROC ROC300000000030000
CIO : ROT ROT100000000010000
CIO : RU1 RU1314380000031438
CIO : SAA SAA100000000010000
CIO : SCG SCG102021000020202
CIO : SSD SSD100000000010000
CIO : TCH TCH164949451431628152532515760168
CIO : URS URS939531929610109785759194184733763551204
CIO : YAR YAR200000000020000
CIO : YMD YMD100000000010000
CIO : YUG YUG18283131901603143428343294
CIO : ZZX ZZX38541700000385417
Afganistan Afganistan14002200000140022
Albania Albania8000040000120000
Algeria Algeria1354817300001654817
Samoa americană Samoa americană800001000090000
Andorra Andorra110000120000230000
Angola Angola900000000090000
Antigua și Barbuda Antigua și Barbuda10000000000100000
Argentina Argentina24212528741900004321252874
Armenia Armenia626614700001326614
Aruba Aruba800000000080000
Australia Australia26147163187497195551545152168192512
Austria Austria2718333687236481872325082114123319
Azerbaidjan Azerbaidjan6711254360000127112543
Bahamas Bahamas1662614000001662614
Bahrain Bahrain921030000092103
Bangladesh Bangladesh900000000090000
Barbados Barbados12001100000120011
Belarus Belarus6122739787855181320324496
Belgia Belgia2640535514821123647415558154
Belize Belize12000000000120000
Benin Benin11000000000110000
Bermude Bermude18001180000260011
Bhutan Bhutan900000000090000
Bolivia Bolivia14000060000200000
Bosnia și Herțegovina Bosnia și Herțegovina7000070000140000
Botswana Botswana10010100000100101
Brazilia Brazilia223036621288000030303662128
Brunei Brunei500000000050000
Bulgaria Bulgaria2051878021820123640528983224
Burkina Faso Burkina Faso900000000090000
Burundi Burundi611020000061102
Cambodgia Cambodgia900000000090000
Camerun Camerun14312610000153126
Canada Canada26641021363022373646219949137166198501
Republica Capului Verde Republica Capului Verde600000000060000
Insulele Cayman Insulele Cayman10000020000120000
Republica Centrafricană Republica Centrafricană10000000000100000
Ciad Ciad12000000000120000
Chile Chile23274131700004027413
Republica Populară Chineză Republica Populară Chineză10224167155546111328216221237195176608
Columbia Columbia195914282000021591428
Comore Comore600000000060000
Congo Congo12000000000120000
Republica Democrată Congo Republica Democrată Congo10000000000100000
Insulele Cook Insulele Cook800000000080000
Costa Rica Costa Rica15112460000211124
Coasta de Fildeș Coasta de Fildeș13111300000131113
Croația Croația7111012338461111515161344
Cuba Cuba207868792250000020786879225
Cipru Cipru100101110000210101
Cehia Cehia615172456791111311324283587
Danemarca Danemarca2745747519414010141457575195
Djibouti Djibouti800110000080011
Dominica Dominica600001000070000
Republica Dominicană Republica Dominicană14322700000143227
Ecuador Ecuador14110210000151102
Egipt Egipt22710153210000237101532
El Salvador El Salvador11000000000110000
Fiji Fiji14100130000171001
Finlanda Finlanda25101851173032343636116748144148178470
Franța Franța282122412637162336355312451248276316840
Gabon Gabon10010100000100101
Gambia Gambia900000000090000
Georgia Georgia68817337000013881733
Germania Germania161911942306151292886024028283282290855
Ghana Ghana14013420000160134
Grecia Grecia2833434011619000047334340116
Grenada Grenada911020000091102
Guam Guam800001000090000
Guatemala Guatemala14010110000150101
Guineea Guineea11000000000110000
Guineea-Bissau Guineea-Bissau600000000060000
Guyana Guyana17001100000170011
Haiti Haiti15011200000150112
Honduras Honduras11000010000120000
Hong Kong Hong Kong16111350000211113
Ungaria Ungaria2617514716949123124749176149173498
Islanda Islanda200224180000380224
India India2497122810000034971228
Indonezia Indonezia15713123200000157131232
Iran Iran16192228691100002719222869
Irak Irak14001100000140011
Republica Irlanda Republica Irlanda21910123170000289101231
Israel Israel16117970000231179
Italia Italia272061781935772340364812450246214241701
Jamaica Jamaica1722352077800002522352077
Japonia Japonia22142135162439211422225843156157184497
Iordania Iordania10100100000101001
Kazahstan Kazahstan615202762713481316233170
Kenya Kenya143138331024000018313833102
Kiribati Kiribati400000000040000
Coreea de Nord Coreea de Nord1016162254901121916172356
Coreea de Sud Coreea de Sud17908790267183125147035121112104337
Kuweit Kuweit12002200000120022
Kârgâzstan Kârgâzstan6013470000130134
Laos Laos900000000090000
Letonia Letonia1131151911044822315927
Liban Liban170224170000340224
Lesotho Lesotho11000000000110000
Liberia Liberia12000000000120000
Libia Libia10000000000100000
Liechtenstein Liechtenstein17000019226103622610
Lituania Lituania96712259000018671225
Luxemburg Luxemburg23110290202321304
Republica Macedonia Republica Macedonia6001160000120011
Madagascar Madagascar12000020000140000
Malawi Malawi10000000000100000
Malaezia Malaezia1307411100001407411
Maldive Maldive800000000080000
Mali Mali13000000000130000
Malta Malta16000020000180000
Insulele Marshall Insulele Marshall300000000030000
Mauritania Mauritania900000000090000
Mauritius Mauritius900110000090011
Mexico Mexico2313243269900003213243269
Micronezia Micronezia500000000050000
Republica Moldova Republica Moldova6023570000130235
Monaco Monaco200000100000300000
Mongolia Mongolia132101426140000272101426
Maroc Maroc146512237000021651223
Mozambic Mozambic10101200000101012
Myanmar Myanmar17000000000170000
Namibia Namibia704040000070404
Nauru Nauru600000000060000
Nepal Nepal13000040000170000
Țările de Jos Țările de Jos2685921082852145444113047130136149415
Noua Zeelandă Noua Zeelandă2346274411716012339462846120
Nicaragua Nicaragua12000000000120000
Niger Niger12011200000120112
Nigeria Nigeria16310122510000173101225
Norvegia Norvegia255649471522313212511136848188174158520
Oman Oman900000000090000
Pakistan Pakistan1733410300002033410
Palau Palau500000000050000
Teritoriile Palestiniene Ocupate Teritoriile Palestiniene Ocupate600000000060000
Panama Panama17102300000171023
Papua Noua Guinee Papua Noua Guinee10000000000100000
Paraguay Paraguay12010110000130101
Peru Peru18130420000201304
Filipine Filipine2103710500002603710
Polonia Polonia2168831332842377822447590141306
Portugalia Portugalia244812248000032481224
Puerto Rico Puerto Rico18126970000251269
Qatar Qatar901450000090145
România România218995122306210011428995123307
Rusia Rusia6149124153426647383512012196162188546
Rwanda Rwanda900000000090000
Sfântul Kitts și Nevis Sfântul Kitts și Nevis600000000060000
Sfânta Lucia Sfânta Lucia600000000060000
Sfântul Vincent și Grenadine Sfântul Vincent și Grenadine800000000080000
Samoa Samoa901010000090101
San Marino San Marino140000100000240000
Sao Tome și Principe Sao Tome și Principe600000000060000
Arabia Saudită Arabia Saudită11012300000110123
Senegal Senegal14010150000190101
Seychelles Seychelles900000000090000
Sierra Leone Sierra Leone11000000000110000
Singapore Singapore16122510000171225
Slovacia Slovacia691272873418131216836
Slovenia Slovenia75810238251017157132040
Insulele Solomon Insulele Solomon900000000090000
Somalia Somalia900000000090000
Africa de Sud Africa de Sud1926312986700002626312986
Spania Spania2345644115020103443466444154
Sri Lanka Sri Lanka17020200000170202
Sudan Sudan12010100000120101
Surinam Surinam12101200000121012
Swaziland Swaziland10000010000110000
Suedia Suedia271451701794942357465515850202216234652
Elveția Elveția285075671922355465215351105121119345
Siria Siria13111300000131113
Taiwan Taiwan1457122412000026571224
Tadjikistan Tadjikistan6112440000101124
Tanzania Tanzania13020200000130202
Thailanda Thailanda169816334000020981633
Togo Togo10001120000120011
Tonga Tonga9010120000110101
Trinidad și Tobago Trinidad și Tobago172611193000020261119
Tunisia Tunisia1442713000001442713
Turcia Turcia22392428911700003939242891
Turkmenistan Turkmenistan600000000060000
Tuvalu Tuvalu300000000030000
Uganda Uganda15232700000152327
Ucraina Ucraina63530561217314813383160129
Emiratele Arabe Unite Emiratele Arabe Unite910120000091012
Regatul Unit Regatul Unit2826329529184923114163151274299307880
Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii271022795705252223105110903055011279057952827
Uruguay Uruguay2122610100002222610
Uzbekistan Uzbekistan68617317100113961732
Vanuatu Vanuatu800000000080000
Venezuela Venezuela182310154000022231015
Vietnam Vietnam15130400000151304
Insulele Virgine Britanice Insulele Virgine Britanice9000020000110000
Insulele Virgine Americane Insulele Virgine Americane12010170000190101
Yemen Yemen700000000070000
Zambia Zambia13011200000130112
Zimbabwe Zimbabwe13341810000143418
Estonia Estonia129916341042172213111741
Serbia Serbia43661530000736615
Muntenegru Muntenegru301013000060101
Guineea Ecuatorială Guineea Ecuatorială900000000090000
Etiopia Etiopia1322112053200001522112053
Eritreea Eritreea500111000060011
Timorul de Est Timorul de Est400002000060000

Pagina Țara / Jocurile Olimpice

Link direct
Facebook, Twitter, Google+

Comentariu Țara / Jocurile Olimpice

Iti place DB-City?